„Kobiety na banknoty” – to projekt zainicjowany przez Banknoty Pamiątkowe, wspierający kobiety, promujący ich osiągnięcia i wkład w rozwój świata. Akcję wspiera Natalia Janoszek – polska artystka odnosząca międzynarodowe sukcesy, znana ze swojej działalności charytatywnej, m.in. zaangażowania w walkę o prawa kobiet w Indiach czy rozwój edukacji na Jamajce.

Emisja banknotu rozpoczęła się 19 marca 2022 r., a premiera całego projektu odbyła się w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.


 

 

Jak podaje poświęcona pieniądzom papierowym strona www.banknoteworld.com, zaledwie na 8 proc. wszystkich banknotów na świecie znajdują się kobiece wizerunki. W Polsce na współczesnych banknotach obiegowych nie ma ich w ogóle. Z drugiej jednak strony trzeba zauważyć, że kobiety w świecie numizmatyki obecne są nie od dziś. Już na guldenie austriackim z 1848 roku, czy też 50 centach Alabamy z 1863 roku widoczne są wizerunki kobiet.

 
 

Świat pieniądza tworzony jest też przez kobiety, czego dowodem są projektantki banknotów pamiątkowych 0 Euro Souvenir - Pani Roussana Alex Nowakowska, Małgorzata Pławecka-Jasek czy Monika Alicja Żak.

Biorąc pod uwagę rosnącą rolę kobiet we wszystkich dziedzinach życia, biznesu i polityki, a jednocześnie negatywny wpływ, jaki na ich pozycję wywarła pandemia, Banknoty Pamiątkowe postanowiły zwrócić uwagę na tę sytuację i dołożyć cegiełkę na rzecz jej zmiany. Dlatego 19 marca 2022 r. Natalia Janoszek, Ambasadorka projektu „Kobiety na banknoty”, jako pierwsza Polka pojawi się na banknocie pamiątkowym o nominale 0 Euro. W sierpniu tego samego roku miała miejsce emisja nowego banknotu pamiątkowego z wizerunkiem kobiety - Jadwiga Andegaweńska Regina Poloniae. 

Warto dodać, że część środków ze sprzedaży banknotu "Natalia Janoszek" została przeznaczona dla wybranej organizacji charytatywnej, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy celowej dla matek z dziećmi z ogarniętej wojną Ukrainy.


W 2021 roku miała miejsce emisja innego banknotu pamiątkowego z wizerunkiem kobiety. 21 sierpnia tego roku w Rzeszowie odbyła się uroczysta premiera banknotu 0 Euro Souvenir Rzeszów - Teatr im. Wandy Siemaszkowej, którego awers zdobi wizerunek Wandy Siemaszkowej - wybitnej polskiej aktorki i reżyserki, dyrektorki teatrów i pedagog. Wydarzenie odbyło się w Teatrze, podczas któreego obecni byli potomkowie legendarnej aktorki.

W przyszłości planowane są emisje kolejnych banknotów poświęconych wybitnym kobietom.