Banknot 0 Euro Souvenir – tego nie wydrukujesz tak sobie na swojej drukarce

Tak, to nie żart - banknoty 0 Euro Souvenir naprawdę istnieją, mają się bardzo dobrze i są drukowane w drukarni Oberthur Technologies w Paryżu, która produkuje m.in. oryginalne banknoty obiegowe dla strefy euro. Nie wydrukujesz ich więc na domowej drukarce, ponieważ posiadają szereg zabezpieczeń. W Polsce wyłącznym przedstawicielem projektu Euro Souvenir jest firma Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.

DANE TECHNICZNE I PROJEKTOWE

Dlaczego nominał 0 Euro? Banknoty kolekcjonerskie 0 Euro Souvenir nie mogą posiadać innego nominału ponieważ nie są prawnym środkiem płatniczym a jedynie pełnią funkcję pamiątkową. Nie można za nie nic kupić w sklepie w Brukseli czy w Rzymie, ani wymienić w polskim kantorze na złotówki. Obecnie prawnymi środkami płatniczymi są banknoty o następujących nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Europejskiego Banku Centralnego.Banknot 0 Euro Souvenir ma format 135 x 74 mm i rozmiarem jest najbardziej zbliżony do banknotu 20 euro, zaś kolorem do… tak, legendarnej 500-tki. Banknoty 0 Euro Souvenir pełnią funkcję zarówno pamiątkowo-kolekcjonerską, jak i promocyjną, turystyczną. Są coraz chętniej zbierane na całym świecie przez kolekcjonerów oraz katalogowane przez profesjonalne wydawnictwa jak Battenberg Verlag czy Wydawnictwo Nefryt, które wydaje Katalog banknotów polskich i z Polską związanych autorstwa Janusza Parchimowicza.
0-euro-rewers

Rewers 0 Euro Souvenir

Projekt 0 Euro Souvenir nie jest lokalny, a międzynarodowy – wyrazem tego jest wspólny rewers dla wszystkich banknotów pamiątkowych emitowanych w różnych państwach.
Poniżej przedstawienie poszczególnych zabytków znajdujących się na rewersie banknotu 0 Euro Souvenir:
 
 
Innowacyjną wartość promocyjną banknotu 0 Euro Souvenir dostrzegło już wiele samorządów i instytucji, między innymi:
jawor
Gmina Jawor
świdnica
Gmina Świdnica

0-euro-souvenir-powiat-raciborski-v2-a-2
Powiat Raciborski
0-euro-souvenir-akademia-zamojska-a-2
Akademia Zamojska

19
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
0-euro-souvenir-muzeum-papiernictwa-a-2
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

0-euro-souvenir-totalizator-a-2
Totalizator Sportowy
0-euro-souvenir-Andegawenska-a-hr (1)
Skarbnica Narodowa

Pierwsza polska emisja banknotu 0 Euro Souvenir miała miejsce 24.11.2019 w Warszawie i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Zapraszamy do wideorelacji z tego wydarzenia.
Cały nakład premierowego banknotu "Warszawa" został wyprzedany w ciągu jednego dnia! Aby móc zakupić pierwsze polskie 0 euro trzeba było stanąć w ogromnej kolejce lecz i tak nie wszystkim zainteresowanym udało się nabyć banknot. Tym samym Polska rozpoczęła przygodę z kolekcjonerskimi banknotami i dołączyła do takich państw jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Włochy, w których z powodzeniem funkcjonuje projekt emisji tych wyjątkowych pamiątek.Warto zaznaczyć, że emisje 0 euro odbywają się także w krajach, które nie posiadają obiegowej waluty euro, jak właśnie Polska, ale także Czechy czy Węgry.
 
 
Pierwsza emisja pokazała ogromny potencjał pamiątkowego banknotu, który poprzez swoją niską cenę jest dostępny dla szerokiego grona odbiorców. O wydarzeniu informowały największe media w Polsce: