13 września odbyło się uroczyste otwarcie wystawy numizmatycznej jakiej Polska i świat jeszcze nie widział. Rzadko się bowiem zdarza, że kolekcje tak długo, bo 100 lat czekają na swoją prezentację szerszej publiczności. Z takim przypadkiem mamy do czynienia w kontekście zbiorów dwóch gentelmenów z początku XX wieku, a mianowicie mowa o Kazimierzu hr. Sobańskim oraz o dr Władysławie Semerau-Siemanowskim. Już tytuł daje dużo do myślenia -„ROZWAŻNI I ROMANTYCZNI”.
Do Muzeum Narodowego w Warszawie przybyły setki osób by móc wziąć udział w tym historycznym wydarzeniu. Po oficjalnych wystąpieniach Dyrektora placówki pana Łukasza Gawła oraz kuratora wystawy pana Andrzeja Romanowskiego rozpoczęła się prawdziwa numizmatyczna uczta. Aranżacja na najwyższym poziomie. Doskonałe oświetlenie oraz rozmieszczenie obiektów dopełniają szczegółowe opisy.
Kilka pozycji wzbudziło moje szczególne zainteresowanie jak choćby: sześć dukatów (stempel talara) w oprawie, Jan Chrystian, Jerzy Rudolf, 1617, Księstwo legnicko-brzesko-wołowskie:
Dukat węgierski
Dukat węgierski z kontrasygnatą gdańską, Ferdynand I Habsburg, 1544, Rada Miasta Gdańska, 1577, Królestwo Węgier, Miasto Gdańsk.
Dziesięć złotych
Fenomenalne, lustrzane (?), dziesięć złotych (1 ½ rubla), Mikołaj I Pawłowicz, 1836, Królestwo Polskie (Kongresowe).
Utensylia gabinetowe
Aranżacja utensyliów gabinetowych: pudełeczko do monet, 1921-1939; koperta na monetę antykwariatu B. Bolcewicza, ok. 1900; trzy pinezki K. Wasilewski i Ska, 1930-1939, Warszawa?; lupa XIX w. Francja cztery dukaty gdańskie Jan III Sobieski 1692.
Wystawa została zorganizowana przez szereg osób, znakomita praca zespołowa dzięki której mamy do czynienia z promocją numizmatyki na najwyższym poziomie. Znakomicie, że oprócz Polaków wystawę zobaczyli i będą mogli oglądać numizmatycy z całego świata, którzy przybyli do Warszawy na XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny. Wystawę promuje ponadto bardzo ciekawie zaprojektowany plakat a towarzyszy jej katalog wydany w wersji dwujęzycznej polko-angielskiej. Zachęcam do odwiedzenia Muzeum Narodowego w Warszawie, które świętuje przy okazji swoje 160-letnie istenienie.